V četrtek, 21.9., se je na šoli odvil dogodek Zdravje in gibanje. Ker v letošnjem letu obeležujemo 50-letnico šole, smo se odločili, da za krajane, starše in učence pripravimo različne dogodke. Dogodek o zdravem življenju smo pripravili v povezavi z Dnevom slovenskega športa, ki ga od leta 2020, praznujemo 23. septembra.

Za obiskovalce smo pripravili aktivnosti v treh sklopih: skrb zate in zase (preventiva), zdrava prehrana in gibanje. K sodelovanju smo povabili različne organizacije, krajane, bivše učence naše šole in tudi nekatere znane športnike.

V sklopu preventive so se našemu vabilu odzvali člani RK Kranj in RK Predoslje. Predstavili so delovanje avtomatskega zunanjega defibrilatorja (AED) in prikazali temeljne postopke oživljanja. Obiskovalci so aktivno sodelovali, odrasli obnovili svoje znanje, nekateri učenci pa so se s temeljnimi postopki oživljanja srečali prvič. Učitelji so v tem sklopu predstavili tudi projekt Zdrava šola v katerega smo vključeni ter izvajali informativne meritve krvnega tlaka.

V povezavi z zdravo prehrano so v šolski kuhinji pripravili različne zdrave namaze in napitke. Obiskovalci so lahko poizkusili liptaver namaz, skutni namaz z drobnjakom in skutni namaz curry z banano. Seznanili so se s preprostimi, a zdravimi recepti. S senenim mlekom in mlečnimi izdelki se je predstavila kmetija Odems. Na stojnici čebelarstva Kopač so lahko videli različno opremo čebelarja, naravni med in ostale čebelje pridelke (cvetni prah, propolis, vosek). Na stojnici zavoda Divji vrt je dr. Luka Kristanc, bivši učenec naše šole, predstavil knjigo Samonikle užitne in zdravilne rastline Slovenije. Obiskovalci so si lahko ogledali igri spomin (rastline in žuželke) ter preizkusili nekaj zanimivih jedi.

Na področju športa smo za obiskovalce pripravili veliko gibalnih aktivnosti: poligon, igro štrbunk, odbojko in plezanje. Poleg plezanja in spusta z vrvjo, so se udeleženci dogodka lahko naučili tudi nekaj osnovne vrvne tehnike – različnih vozlov. Šolska telovadnica je bila ves čas polna športnih navdušencev, ki so se preizkusili v vseh aktivnostih. Nekateri starši so otroke spodujali in za njih navijali, drugi pa so se nekaterim aktivnostim tudi priključili. Za učence smo pripravili tudi poligon za skiro, kjer smo jih ozaveščali o primerni opremi, osnovnimi cestnoprometnimi predpisi ter varni vožnji. Naš učitelj Simon Demšar, avtor knjige Družinski kolesarski vodnik, je predstavil knjigo ter svoja kolesa, ki jih uporablja v različne namene (potovanje, rekreacija). Pridružil se mu je tudi naš bivši učenec, uspešen kolesar Maks Cvjetičanin. Za obiskovalce smo pripravili tudi film o uspehih slovenskih športnikov ter razstavo knjig o znanih slovenskih športnikih. Obiskal nas je zelo uspešen in vsem znan kolesar Jan Polanc. S seboj je prinesel nekaj svoje kolesarske opreme in kolo, ki so si ga obiskovalci z zanimanjem ogledovali. Svoje bogate kolesarske izkušnje je z veseljem delil z obiskovalci in odgovarjal na njihova vprašanja. Z njimi pa se je tudi fotografiral in podelil avtograme.

Dogodek je bil dobro obiskan, poleg učencev in staršev, je na dogodek prišlo tudi veliko starih staršev in krajanov. Glede na odzive obiskovalcev in sodelujočih, je bila vsebina dogodka zanimiva, potek pa za nekatere obiskovalce prekratek. Vsem sodelujočim na dogodku se zahvaljujemo za pomoč pri izpeljavi.

Anja Šter

2023-09-29T15:08:56+00:00