V ponedeljek, 6. 5. 2024,v popoldanskem času, smo v okviru izbirnega predmeta ONA (organizmi v naravi in umetnem okolju) obiskali rove pod starim Kranjem, z namenom, da si ogledamo Jamski laboratorij Tular, kjer že 60 let proučujejo človeško ribico.

S projektom proučevanja človeške ribice je pričel že speleobiolog Marko Aljančič, danes pa s tem nadaljuje njegov sin, ravno tako spelobiolog Gregor Aljančič. Slednji nam je, na zelo zanimiv način, predstavil človeško ribico in pomen njenega ohranjanja v naravi ter vpliv onesnaževanja voda nanjo in seveda vse nas. Človeško ribico smo si uspeli tudi pogledati v živo. Vsi smo bili presenečeni nad njeno velikostjo in krhkostjo. G. Aljančič nam jo je dovolil tudi slikati – brez bliskavice, da se razumemo. Veseli pa smo bili, da smo s svojo prisotnostjo prispevali k trenutno potekajoči raziskavi, kako obiskovalci vplivajo na počutje človeške ribice.

Kako smo se imeli in kaj vse smo videli, si lahko ogledate v priloženih slikah.

2024-05-09T15:49:53+00:00
Dostopnost