V torek smo se z avtobusom odpeljali proti našemu glavnemu mestu Ljubljani – rimski Emoni.

Naš kulturni dan se je pričel v parku Zvezda oz. na Kongresnem trgu, kot mu tudi pravijo. Tam nas je pričakala vodička Mojca. Skupaj z njo smo se najprej odpravili do starega emonskega zidu, kjer smo si pogledali pozlačen kip starega Emonca in kamnit sarkofag, težak kar dve toni. Kip naj bi stal na enem izmed grobišč tedanje Emone. Danes original hranijo v Narodnem muzeju Slovenije. Pot smo nadaljevali proti Parlamentu, kjer smo si ogledali pročelje in ob tem spoznavali zgodovino Slovencev. Mojca nam je predstavila tudi, kakšno podobo bi imel Parlament, če bi ga izdelali po načrtih našega arhitekta Jožeta Plečnika. Nato smo se odpravili v Cankarjev dom na zasluženo malico in počitek. Pot nas je ponovno vodila do reliefnega zemljevida Emone, nato pa proti Mestni hiši oz. Rotovžu, kot mu tudi pravijo. Dan je bil zelo mrzel, zato nas je čaj, ki so nam ga prijazno postregli, pogrel mrzle roke.

Nato smo se odpravili mimo Robbovega vodnjaka ali Vodnjaka treh kranjskih rek, preko Plečnikovega Tromostovja ter ogromne ustanove opečnate barve – NUK-a. Tako se je naš izlet po Ljubljani zaključil.

Naša pot je bila zelo zanimiva in poučna.

Maia Meglič, Val Š. Štirn, Filip Kostadinov,

učenke in učenci 5.a

2023-04-11T17:28:25+00:00
Dostopnost