Loading Dogodki
  • This dogodek has passed.

6. februarja 1952 je na prestol Združenega kraljestva sedla takrat 25 letna Elizabeth Alexandra Mary Windsor – kraljica Elizabeta II.

Elizabeta se je rodila v Londonu, kot prvi otrok vojvode Yorškega in vojvodinje Yorške, kasnejšega kralja Jurija VI. in kraljice Elizabete, kjer se je zasebno izobraževala doma. Njen oče je prevzel prestol po abdikaciji svojega brata kralja Edwarda VIII. leta 1936. Že v obdobju med drugo svetovno vojno je začela opravljati javne dolžnosti. Leta 1947 se je poročila s princem Filipom, vojvodo Edinburškim, nekdanjim princem Grčije in Danske, s katerim sta imela štiri otroke: Charles, valižanski princ; Anne, kraljevska princesa; Princ Andrew, vojvoda Yorški; in princ Edward, grof Weseški.

Kraljica Elizabeta II. je lastnica kar nekaj rekordov:

• Elizabeta II. je najstarejši monarh v zgodovini. (95 let)
  • Elizabeta II. je monarhinja z najdaljšim stažem v zgodovini. (70 let)
  • Elizabeta II. je rekorderka po številu valut, ki nosijo njeno podobo. Smeji se namreč z bankovcev oz. kovancev 35 držav.
  • Elizabeta II. je najbogatejša monarhinja v zgodovini. Njeno premoženje, skupaj z umetninami, nakitom in nepremičninami na Otoku je po ocenah Forbesa ocenjeno na 488 milijonov evrov.