Loading Dogodki
  • This dogodek has passed.

27. junija leta 1862 se je v Sakušaku v Slovenskih goricah rodil slovenski industrialec Janez Puh. Bil je najstarejši sin bajtarja z devetimi otroki in je moral pri devetih letih zapustiti dom. Z enim razredom osnovne šole in veliko priučenega znanja se je pri petnajstih letih izučil za ključavničarja, nato pa se odpravil v Gradec. V svoji tovarni je uresničil 35 lastnih patentov. Vzporedno s proizvodnjo motociklov se je začel ukvarjati z razvojem avtomobila in s svojimi vozili kmalu oskrboval tudi avstrijski dvor. Zavedal se je pomena motorizacije, njegove rešitve pa so bile tako kakovostne, da tudi slavni Porschejevi avtomobili temeljijo na Puhovi ideji. Puhova tovarna je na vrhuncu proizvodnje leta 1912 izdelala 16.000 koles, 300 motociklov in 300 avtomobilov, kar je bilo za tiste čase razmeroma veliko. Janez Puh je umrl 19. julija 1914, tik pred začetkom prve svetovne vojne, njegova tovarna pa je tudi po njej izdelovala avtomobile, motocikle in kolesa v Gradcu, ki je postal del Avstrije.