V četrtek, 16. 2. 2023 smo se učenci, ki obiskujemo izbirni predmet Poskusi v kemiji in nekateri nadarjeni učenci odpravili na ekskurzijo v Ljubljano. Odšli smo na institut Jožefa Stefana.
Po prijaznem sprejemu so nas popeljali po mogočni stavbi instituta. Na oddelku za robotiko smo si ogledali robota in več robotskih rok. Prijazno osebje nam je razložilo, da poskušajo sprogramirati robote, da bi opravljali človeško delo. Ogled smo nadaljevali na oddelku za tehnologije znanja, kjer se ukvarjajo z obdelovanjem podatkov. Razložili so nam, kako so ustvarili program za spletno stran, ki prepoznava žaljive komentarje. Končali smo z obiskom na oddelku anorganske kemije, kjer smo videli več zanimivih poskusov: s tekočim dušikom smo zamrzovali balone, zažigali kruh prepojen s tekočim kisikom in se zabavali s fluorescentnimi spojinami in reakcijami, ki proizvajajo svetlobo. Na ekskurziji smo vsi uživali in se zabavali. Domov smo se vrnili v popoldanskih urah.

Bor Kristan, 9.a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023-02-23T21:34:51+00:00
Dostopnost