Loading Dogodki
  • This dogodek has passed.

7. januarja 1943 je umrl Nikola Tesla, izumitelj in znanstvenik, ki je bil najbolj uspešen v elektrotehniki in prenosu radijskih valov.

Nikola Tesla se je leta 1856 rodil v srbski družini iz okolice Gospiča na Hrvaškem. Oče je bil pravoslavni duhovnik, mati pa se ni šolala, vendar je bila zelo inteligentna. Obiskoval je tehnično šolo v Gradcu ter študij nadaljeval na univerzi v Pragi, potem se je zaposlil v Budimpešti in tam razvil načrte za indukcijski motor, enega prvih korakov v izkoriščanju izmeničnega toka. Indukcijski motor je dejansko izdelal v Parizu.

Leta 1884 se je pojavil v New Yorku s štirimi centi, zbirko svojih pesmi in izračuni za letalno napravo v žepu. Zaposlil se je pri Thomasu A. Edisonu, vendar se je z njim kmalu sprl. Po nekaj letih finančnih težav je leta 1887 odprl laboratorij za proučevanje izmeničnega toka. Razvil je večfazne sisteme prenosa električne energije in učinkovito metodo za izkoriščanja izmeničnega toka ter izpopolnil princip rotirajočega magnetnega polja in indukcijski motor.

V laboratoriju je večkrat prirejal predavanja, med katerimi se je električni tok pretakal tudi skozi njegovo telo. Teslov večfazni sistem izmeničnega toka se je prvič izkazal med gradnjo hidroelektrarne na Niagarskih slapovih. Leta 1890 se je začel ukvarjati z visokofrekvenčnim tokom in tehnologijo visokih napetosti, med leti 1896 in 1914 pa je z vrsto izumov utemeljil sodobno radijsko tehniko. V ustvarjalnem obdobju je patentiral okrog 700 odkritij, od katerih jih še veliko danes sestavlja del našega življenja. Še več jih je zaradi pomanjkanja finančnih sredstev ostalo neuresničenih in še danes burijo duhove inženirjev. Tesla je leta 1891 dobil ameriško državljanstvo. Ameriška revija Life ga je uvrstila med sto najpomembnejših ljudi v zadnjih 1.000 letih.