Loading Dogodki
  • This dogodek has passed.

Jože Plečnik se je rodil 23. januarja 1872 v Ljubljani, kjer je obiskoval ljudsko šolo, nato pa umetnoobrtno šolo v Gradcu. Leta 1895 se je vpisal na dunajsko umetnostno akademijo, kjer je arhitekturni oddelek vodil Otto Wagner, in po koncu študija tudi delal v njegovem ateljeju.

Med letoma 1911 in 1921 je živel v Pragi, kjer je bil profesor na umetnoobrtni šoli. Leta 1920 je bil imenovan za arhitekta Praškega gradu, poleg tega pa je sprejel tudi mesto profesorja na novoustanovljeni fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Leta 1921 se je preselil v Ljubljano, nato pa do leta 1934, ko je sodeloval pri obnovi Praškega gradu, veliko potoval med Prago in Ljubljano.

Med njegova pomembnejša ljubljanska dela spadajo stavba Narodne in univerzitetne knjižnice, Žale (Vrt vseh svetih), Tromostovje s Pokritimi tržnicami, Čevljarski most, Križanke, most čez Gradaščico, cerkev sv. Frančiška Asiškega Šiški, bežigrajski stadion … Med ureditvami izstopa zasnova Vegove ceste vse do trnovske cerkve ter Trnovski pristan z nabrežji Ljubljanice.

Plečnik je svoj pečat pustil tudi v Kranju. Na vrhu Vodopivčeve ulice si je arhitekt zamislil monumentalen vhod v mesto. Kar mu je s stopniščem, vodnjakom vrh katerega se iz bronastega petelina pretaka voda v kamnite, terasasto postavljene posode in arkadami, vsekakor uspelo. Sodeloval tudi pri prezidavi Prešernovega gledališča. Z arkadami in zanj značilno oblikovanimi lučmi je ustvaril prepoznavno podobo gledališča.

Plečnik je umrl 7. januarja 1957 na svojem domu v Trnovem.

Po njem so poimenovali največja slovenska priznanja na področju arhitekture, od leta 1973 vsako leto Sklad Jožeta Plečnika objavi razpis za Plečnikovo nagrado in Plečnikove medalje.