Pika je osnova vsake črte. Črta je temelj vsake risbe, začetek vsakega likovnega izražanja. Lahko jo vlečemo prostoročno. Takšna črta je neponovljiva. Lahko pa nastane s pomočjo pripomočkov. Taki črti rečemo geometrijska črta. Narisana je tehnično. Pri vsaki črti lahko določimo, kako je nastala, saj vidimo njeno gibanje v različne smeri. Navpična smer črt nam daje vtis trdnosti, resnosti, opore. Vodoravne črte dajejo vtis umirjenosti, počitka. Poševne črte pa sem nam zdijo nemirne. Po obliki razlikujemo ravne ali krive črte. Ravne izražajo neko trdoto, hladnost, krive pa v nasprotju z ravnimi mehkobo, toplino. Črte, ki se spreminjajo v debelini, delujejo živo in razgibano. Enakomerno debele pa so bolj strogega videza Vse črte so neprekinjene ali prekinjene.

Prvošolci smo v naravi s pogledom iskali podobnosti pik, črt … na piko nas je spominjal kamen, kapljica vode, oblak, … na črto pa trava, veje dreves, lasje… sledila je igra pik in črt pri likovnem ustvarjanju. Nastali so zanimivi vzorci domišljijskih postavitev, risanja jesenskega listja in poljubne abstrakcije. Naša domišljija ni poznala meja. Nastale so prave mojstrovine.

2022-11-21T16:44:46+00:00
Dostopnost